Okul Spor Faaliyetleri’nin daha verimli olarak uygulanması, lisanslı sporcu öğrenci sayımızı arttırabilmek için Okul sporları bilgi yönetim sistemi yazılımı hazırlandı.
 
2010 yılından beri Spor Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve İl Müdürlüklerince organizasyonu sağlanan Okul Spor Faaliyetlerinin daha verimli olarak uygulanması, lisanslı sporcu öğrenci sayımızı arttırabilmek için Okul sporları bilgi yönetim sistemi yazılımı hazırlandı.
 
Bu yazılımın kapsamı ve uygulamalarının il müdürlükleri çalışanlarına anlatıldığı seminer 24-28 ağustos 2013 tarihinde Nevşehir ilinde başladı.
 
Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Ömer Kalkan yaptığı açılış konuşmasında, okul sporlarının üç yıldır hem genel müdürlük hem de il müdürlüklerinin büyük özverileri ile sürdürüldüğünü, modern teknoloji kullanılarak yaptırılan yazılım ile iş yükünün azaltılmasının amaçlandığını, güvenli ve anlık verilere ulaşılabileceğini belirtti. Okul sporları yayın ihalesinin sonuçlandığını ve okul sporları yönetmeliğinin tamamlandığını, uluslar arası başarıların arttığını sözlerine ekleyen Kalkan, okul spor faaliyetlerinin sporun tabana yaygınlaştırılması yolunda büyük adımlar kaydettiğini belirtti. Yeni branşların eklenmesi konusunda çalışmalarında başladığını belirten kalkan istenilen hedefe ulaşılması için genel müdürlüğümüz ve taşra teşkilatlarımızca büyük çaba sarf edildiğini belirtti.
 
Milli Eğitim Bakanlığı bilgi sistemleri ile entegre içinde olan yazılım ile sporcu öğrencilerin bilgilerinin sorgulayabilmesi sağlayacaktır. Yazılım sonucunda okul spor yarışma sonuçlarına anlık ulaşılabilecek, rapor ve istatiski bilgiler daha güvenilir olacak ve il müdürlüklerimizin bürokrasi anlamındaki iş yükü azaltılacaktır. Yazılımın en önemli çıktılarından biri ve en önemli ise çalışanların sahaya daha fazla vakit ve emek ayırmalarına imkan vererek, lisanslı sporcu öğrenci sayımızın artacaktır.
 
www.okulsportal.gsb.gov.tr   https://okulsporbilgi.gsb.gov.tr